BESEDA PRAŽSKÝCH VČELAŘŮ: Téma - VČELAŘKY

11. 2. 2019

Termín akce: pondělí, 11.února 2019

Přednášející a hosté: Ženy a včely mají mnoho společného a muži by si jich měli ještě více vážit a mnohém se učit. Být včelařkou, již není pouze pánská záležitost a jejich “zasvěcení do včel” je v dnešné době stále více vidět. Rádi si na BPV pohovoříme se včelařkami co to dělají podle sebe a z lásky ke včelám. Být včelařskou není jen záležitost “viděna v kalendáři”, ale mít možnost si snimi pohovořit osobně. Máme se na co těšit. S úctou Vám představujeme:

 

Dana Bělušová

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, o.p.s. Projektová manažerka-vyhledávání grantů, tvorba a realizace enviromentálních projektů, publicita, marketing, tvorba pomůcek, publikací, osvětové kampaně. Pracovník EVVO-vzdělavání dospělých-příprava, realizace a akreditace vzdělavacích akcí se zaměřením na včelařství, vedení včelařských kroužků mládeže a včelařských kurzů.

Soudní znalec, obor ekonomika, cena a odhady, specializace-zvířata

Aktivně včelaří na dvou stanovištích, členka ČSV, respondentka odborného časopis Včelařství, držitelka certifikátu k výkonu apiterapeutické praxe, manažerka a spoluautorka projektu Kampaň prevence MVP

 

Veronika Souralová

se věnuje systematickému pořizování fotografických celků ze života hmyzu, je autorkou knih pro děti (Jeden den v mraveništi (2004), Povídání s motýly (2010), Včelí domeček (2014), Já, zlatý retrívr (2013)) a tří cestovatelských publikací (Gruzínské snění (2008), Fotografové musí být šílení (2009), Uzbek fiction (2010). Její fotografie se objevují v odborných knihách (např.: Jan Ždárek - Hmyzí rodiny a státy, Veselý a kol. – Včelařství) a v časopisech (Krkonoše,  Naše příroda, Živa, Formica, Včelařství, Příroda, Vesmír aj.)

Je kurátorkou mnoha výstav (včetně výstav Czech Press Photo na Staroměstské radnici), zakladatelkou multižánrového centra  Czech Photo Centre, nové soutěže Czech Nature Photo pro české a slovenské fotografy přírody. Tento projekt považuje za velmi důležitý pro edukaci obyvatel směřující k ochraně přírody.

 

Jaroslava Machová

Včelaří přes deset let, přivedl ji k tomu přítel, protože včelařil jeho dědeček. Včelaření si ihned oblíbila. Úly získali od babičky přítele a nakoupili. Všechny jsou Budečské a pouze jednou zkusila nástavkový, který po vyzkoušení ihned prodala. Jak říká ona sama: „prostě zůstanu věrná Budečským úlům“ a dnes má 12 včelstev. Povoláním a hobby překvapí: zdravotní sestra, právní vysoká škola, řidičák na kamion a masérská škola.

 

Jaroslava Malinová

Včelaří poměrně krátce, ale svým pohledem na vnímání svých včelstev může být pro mnohé příkladem a inspirací. Skromná a velmi pracovitá osobnost. Včelaří racionálním způsobem, tak jak jí to vyhovuje.

 

Kdy: 11.2.2019 od 17:00 do 20:00 hodin

Kde: Státní veterinární správa ČR Budova Zemědělské osvěty – v hlavním sále Slezská 7/100 120 00 Praha 2 – Vinohrady

Dostanete se k nám velmi snadno pomocí MHD Praha. Metro „A“ stanice nám.Míru cca 50 metrů v ulici Slezská, nebo TRAM č. 4, 10, 16, 22

Mapa: https://mapy.cz/s/yJHE GPS: 50.0760664N, 14.4386072E

 

Na Besedu pražských včelařů není nutno se registrovat :) vstup je volný.

  

dále nabízíme:

 

Mikroskopické vyšetření včel.

Máte nyní možnost si nechat vyšetřit svoje včely na Acarapis a Nosemu.

 

Pražským včelařů (pouze členům ČSV):

Na Besedu pražských včelařů můžete donést vzorek 30 včel /mrtvolek z podložky/ nejlépe v krabičce od sirek a popiskem, kde bude Vaše jméno, příjmení, číslo chovatele a číslo stanoviště, kontakt e-mail z kterého je vzorek provedeme mikroskopické vyšetření na tyto dvě nemoci:

 

Roztočík včelí (Acarapis woodi) a Hmyzomorka včelí (Nosema a. a c.)

více na:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztočík_včelí

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hmyzomorka_včelí

 

Vyšetření se bude provádět na speciálním mikroskopu v školních-hobby podmínkách /není tedy akreditován, ani garantován/ a výsledek bude zaslán do týdne na e-mail včelaře, včetně fotografie.

Provádí zaučení studenti školy ze zemědělským zaměřením a odpovědnost nese za tuto skupinu Augustin Uváčik, mobil: 77 62 62 602, který přebírá vzorky přímo na BPV před přednáškou.

Vzorek na jedno stanoviště a každý rok je ZDARMA (proto si můžete rok co rok nechat vyšetřit včelnici ( …ale vždy pouze jednou za rok)

Cílem je více informovat o zdravotním stavu včelstev samotného včelaře a přispět k pochopení k infekčního tlaku na naše včelstva.

 

S pozdravem Včelám dík.

Za MěV ČSV Praha

Váš Augustin Uváčik – jednatel

e-mail: uva@centrum.cz, nebo mobil: 77 62 62 602

 


BPV 2019