BESEDA PRAŽSKÝCH VČELAŘŮ - Legislativní změny a praxe ve včelařství v ČR, Včelařské eurodotace v období 2020-2022, Apimondie/Montreal, Výzkum včelích patogenů

9. 12. 2019

Termín akce: pondělí, 9. prosince 2019 od 17:00 do 20:00 hodin

Přednášející a hosté:
MVDr. Zbyněk Semerád (SVS ČR) - ústřední ředitel SVS ČR, https://www.svscr.cz/

MVDr Peroutka Miloslav CSc (ČSV) - místopřededa ČSV
https://www.vcelarstvi.cz/

Ing. Robert Zavadil (SZIF)- ředitel odboru, Odbor společné organizace trhů
https://www.szif.cz/cs

Libor Nožina (ČMSCH) - vedoucí odboru ústřední evidence včel
https://www.cmsch.cz/

Petr Mráz - doktorant Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Jsem hobby včelařem a o svých 7 včelstev se starám teprve 3 roky. K tomuto hezkému koníčku mě přivedl můj děda, kterému jsem každoročně pomáhal a mnohému mě naučil. Včelařství se věnuji i ve škole na Jihočeské univerzitě. V bakalářské práci jsem se zabýval medovinou a následně v diplomové práci onemocněním včelího moru. Nyní studuji doktorský studijní program, v rámci něhož se věnuji houbovému patogenu A. apis a potenciálnímu využití rostlinných esenciálních olejů k potlačování včelích patogenů. V rámci studia jsem se tento rok zúčastnil největší mezinárodní včelařské konference Apimondia 2019 v Montrealu a prezentoval zde výsledky své práce.

Ing. Marian Hýbl - doktorant Medelovy univerzity v Brně
  Včelařstvím se zabývám již sedm let. K tomuto oboru mě přivedl zájem o ekologii a životní prostředí. Svoje znalosti o včelaření jsem prohluboval také při zpracovávání své bakalářské práce, během které jsem řešil problematiku včelích produktů. V navazující diplomové práci jsem se zabýval biodiverzitou a kontaminací včel. Nyní jsem studentem doktorského studijního programu na Mendelově univerzitě v Brně. Tématem mé disertační práce je detoxikace včel intoxikovaných pesticidy. Výsledky mé práce jsem prezentoval na největší včelařské konferenci Apimondia v kanadském Montrealu.


Kde: Státní veterinární správa ČR Budova Zemědělské osvěty – v hlavním sále Slezská 7/100 120 00 Praha 2 – Vinohrady
Dostanete se k nám velmi snadno pomocí MHD Praha. Metro „A“ stanice nám.Míru cca 50 metrů v ulici Slezská, nebo TRAM č. 4, 10, 16, 22
Mapa: https://mapy.cz/s/yJHE GPS: 50.0760664N, 14.4386072E
 
Na Besedu pražských včelařů není nutno se registrovat :) vstup je volný.

Konzultace se Začínajícími včelaři již od 16:30 hodin, věnovat se Vám bude vždy nějaký člen MěV ČSV Praha na danou problematiku v oboru včelařství. Jste vítáni...
  
dále nabízíme:
 
Mikroskopické vyšetření včel.
Máte nyní možnost si nechat vyšetřit svoje včely na Acarapis a Nosemu.
 
Pražským včelařů (pouze členům ČSV):
Na Besedu pražských včelařů můžete donést vzorek 30 včel /mrtvolek z podložky/ nejlépe v krabičce od sirek a popiskem, kde bude Vaše jméno, příjmení, číslo chovatele a číslo stanoviště, kontakt e-mail z kterého je vzorek provedeme mikroskopické vyšetření na tyto dvě nemoci:
 
Roztočík včelí (Acarapis woodi) a Hmyzomorka včelí (Nosema a. a c.)
více na:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Roztočík_včelí
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hmyzomorka_včelí
 
Vyšetření se bude provádět na speciálním mikroskopu v školních-hobby podmínkách /není tedy akreditován, ani garantován/ a výsledek bude zaslán do týdne na e-mail včelaře, včetně fotografie.
Provádí zaučení studenti školy ze zemědělským zaměřením a odpovědnost nese za tuto skupinu Augustin Uváčik, mobil: 77 62 62 602, který přebírá vzorky přímo na BPV před přednáškou.
Vzorek na jedno stanoviště a každý rok je ZDARMA (proto si můžete rok co rok nechat vyšetřit včelnici ( …ale vždy pouze jednou za rok)
Cílem je více informovat o zdravotním stavu včelstev samotného včelaře a přispět k pochopení k infekčního tlaku na naše včelstva.
 
S pozdravem Včelám dík.
Za MěV ČSV Praha
Váš Augustin Uváčik – jednatel
e-mail: uva@centrum.cz, nebo mobil: 77 62 62 602


BESEDA PRAŽSKÝCH VČELAŘŮ - Legislativní změny a praxe ve včelařství v ČR, Včelařské eurodotace v období 2020-2022