První informace získáte nejsnáze na Českém svazu včelařů, z. s., Křemencova 8, 115 24 Praha 1 a na stránkách www.vcelarstvi.cz.
Na těchto stránkách jsou uveřejňovány i různé vzdělávací akce určené pro chovatele včel. Na ČSV, z. s. Vám také velmi rádi pomohou s nalezením územně příslušné ZO ČSV, kde se Vám budou rádi věnovat místní zkušení včelaři.
Čím začít?
Členem ČSV, z. s. se může stát každá fyzická i právnická osoba, která má či nemá včelstva.
Pokud plánujete mít včelstva a ještě nemáte přiděleno registrační číslo chovatele a registrační číslo stanoviště, je nutné se nejprve registrovat na Českomoravské společnosti chovatelů, a. s., a to min. 5 dnů před umístěním včelstev.
Členem ČSV, z. s. se můžete stát po přidělení registračního čísla chovatele. Vyplněnou ČLENSKOU PŘIHLÁŠKU odevzdejte na Vámi vybrané Základní organizaci ČSV, z. s. Doporučujeme vybrat základní organizaci v místě, kde se nachází Vaše stanoviště, hlavně z důvodů povědomí o místní nákazové situaci.
Chcete-li se stát členem ČSV, z. s. bez včelstev, nemusíte se u Českomoravské společnosti chovatelů, a. s. registrovat. Stačí vyplnit ČLENSKOU PŘIHLÁŠKU bez registračního čísla chovatele a odevzdat na příslušné Základní organizaci ČSV, z. s.
Včelařskou literaturu naleznete v knihovně ČSV, v Křemencově ulici 8, v Praze 1, kde si knihy, časopisy, CD, DVD můžete také vypůjčit. Odborou literaturu rovněž najdete v každé včelařské prodejně i ve všech lepších knihkupectvích. Zatím asi nejkomplexnější knihou je „Včelařství“ od Ing. Veselého a kolektivu, vyskytuje se ale i velké množství literatury překladové, zvláště z němčiny. U překladové literatury ale nemusí vždy odpovídat některá technická a technologická opatření, vyplývající z místních tradic, druhu chovu včel i nákazové situace a legislativních podmínek.
Kurzy, přednášky a semináře mimo místních a okresních organizací pořádají také SOUV – VVC, o.p.s. Nasavrky – web www.souvnasavrky.cz a Výzkumný ústav včelařský – web www.beedol.cz.
Včelařství je podporováno z různých veřejných zdrojů.
Pro začínající včelaře lze využít různých dotací, které poskytují jednotlivé krajské úřady. Tato podpora se liší kraj od kraje. Nejpřesnější a nejaktuálnější informace můžete získat na internetových stránkách krajských úřadů v sekci úřední deska, případně na odboru pro ekologii a životní prostředí, kde zpravidla tyto dotace organizují.
1. Zvážit, zda mám pro chov včel potřebné podmínky. Nejdůležitější je mít vhodné stanoviště včelstev, vyhovující jak snůškovými podmínkám a snadnou přístupností, tak v neposlední řadě nehrozící sousedskými spory.
2. Pořídit si základní pomůcky, viz níže.
3. Pořídit si včelstva, nejlépe ve formě nákupu oddělků od některého ze šlechtitelských chovů. Ty se jednak věnují intenzivní šlechtitelské práci zaměřené na doprovodné vlastnosti včel, zvláště na mírnost, jsou pod stálou veterinární kontrolou, zabezpečující dobrý zdravotní stav včelstev. Jejich seznam naleznete vždy v květnovém čísle časopisu Včelařství, na internetových stránkách www.vcelarstvi.cz i v inzertní části časopisu. Optimální počet včelstev, se kterými je vhodné začínat, je pět. Tento počet ještě neznamená větší potřebu času, umožňuje ale řešit některé problémy, ke kterým může v průběhu roku dojít chovatelskými zásahy a dochází k lepšímu rozdělení režijních nákladů.
4. V okamžiku, kdy projevíte zájem o chov včel, je vhodné stát se členem Českého svazu včelařů. V místní organizaci naleznete lidi, kteří Vám budou moci poradit na místě, případně nad vámi převzít „patronát“, znají nákazovou situaci, možnosti umístění včelstev i to, zda někdo ze včelařů neprodává včelstva. Jako člen ČSV také začnete dostávat odborný časopis Včelařství, budete se moci účastnit různých kurzů a přednášek pořádaných organizací, pomohou Vám s léčením včelstev, bude se na Vás vztahovat svazové úrazové pojištění a v případě nenadálých událostí Svépomocný fond.
Adresu na Vám nejbližší základní organizaci Vám rádi sdělí na Sekretariátu ČSV, z. s., Křemencova 8, 115 24 Praha 1, tel. 224 934 082, e-mail: info@vcelarstvi.cz.
5. Když začnete chovat včely, musíte splnit své zákonné povinnosti, tj. nahlásit počet včelstev a umístění stanoviště včelstev Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. Hradištko pod Medníkem, e-mail vcely@cmsch.cz, tiskopisy naleznete ZDE.
1. Úly, v současné době nemá význam uvažovat o použití jiných než nástavkových úlů. Pravidla správné konstrukce úlů naleznete ZDE.
V žádném případě nelze doporučit nákup použitých úlů ani použití úlů věnovaných. Jedná se o velké zdravotní riziko, úly mohou obsahovat původce různých onemocnění včel,
mohou být natřeny neekologickými barvami, být ve špatném technickém stavu.
2. Medomet – je lepší koupit nový, ale lze si pořídit zachovalý, použitý.
3. Ochranné pomůcky – kukla nebo klobouk, včelařský oděv a včelařské rukavice.
4. Drobné pomůcky – dýmák, rozpěrák, atd.
2. Poradit se s lékařem a pro návštěvy mít na včelnici k dispozici základní „balíček první pomoci“ obsahující některé jednoduše aplikovatelné léky tlumící alergické reakce.
3. Používat ochranné pomůcky, minimálně kuklu nebo včelařský klobouk, ostatní ochranné pomůcky jako například rukavice mít vždy k dispozici v dosahu.
4. Vždy pracovat s rozmyslem, nedělat prudké pohyby.
5. Mimořádnou pozornost věnovat práci s dřevoobráběcími stroji.
Úrazové pojištění členů Českého svazu včelařů, z.s.
Včely: NEZkreslená věda: série vzdělávacího cyklu Akademie věd České republiky