31. 5. 2023
Svídy patří společně s dříny – Cornus do čeledi dřínovitých a dnes tvoří samostatný rod Swida. Svídy jsou oblíbené keře a lze je využít podle daného druhu.
Mezi naše domácí dřeviny patří svída krvavá (Swida sanquinea). Nacházíme ji na křovinatých stráních, mezích, lesních lemech, v remízcích atd. Je široce ekologicky přizpůsobivá. Jedná se o keř vzrůstu okolo 3–4m s nápadně lesklými červenohnědými až vínovými letorosty (na podzim a v zimě). Vyniká velkými, eliptickými listy s výraznou obloukovitou žilnatinou, které na podzim barví nachově červeně. V červnu se keř doslova pokryje krémově bílými hvězdičkovitými květy sestavenými v plochá květenství okolo 5–6 cm. A to je doba pro včely, kterým poskytuje jak nektar, tak množství pylu. Na podzim keře zdobí modročerné peckovice, které jsou pro nás lidi nechutné. Jiný názor mají ale ptáci, pro které jsou velkým lákadlem. Podobná je i svída bílá (Swida alba). Liší se hlavně původem (Sibiř, Severní Korea) a barvou plodů (špinavě bílá – namodralá). Včelám „chutná“ stejně jako další ze svíd, a to svída výběžkatá (Swida stolonifera), která vytváří nižší keře (cca 1,8 m), výběžkatě a poléhavě se rozrůstající do šířky. Svídy jsou v zahradách oblíbené již stovky let a zahradníci se intenzivně věnovali jejich šlechtění. Na trhu tak lze sehnat bohatý sortiment kultivarů, lišících se barvou listů nebo barevnou škálou výhonů (od hráškově zelené až po purpurovou). Svídy tak mohou být okrasné i v zimě, kdy barva letorostů hlavně vyniká. Pokud se chcete těšit z jejich krásné barvy dřeva, budete muset každý rok vyřezat nejstarší výhony, a to během zimy nebo v předjaří. Během sezóny keře vytvoří mladé pruty, které vaši zahradu v zimě doslova rozzáří. Příklady kultivarů jsou v tabulce.
Chcete-li do svých zahrad poměrně nenáročné, a přesto krásné keře, můžete vybírat ze svíd. Množit se dají velmi snadno dřevitými i bylinnými řízky a původní druhy i semenem.
Ing. Miroslava Novotná