23. 1. 2024
Po dobrých zkušenostech s iniciativou Hrr na mor spouští Praha v letošním roce již třetí ročník této akce. Právě loni bylo na jednom stanovišti v Praze odhaleno nové ohnisko MVP a díky včasnému přijetí mimořádných veterinárních opatření nedošlo k rozšíření nákazy. Což je příjemné nejen z hlediska ekonomického, ale především pro chovatele samotné, kteří si tak jsou ještě více vědomi důležitosti správné preventivní péče ve svých chovech.
Iniciativa Hrr na mor není určena pouze členům ČSV, ale cílí na všechny včelaře na území města. Ti do svých poštovních schránek obdrží krabičky na odběr měli a spolu s výzvou zapojit se do vyšetření i pokyny jak postupovat při odevzdání vzorku. Vzorek lze v Praze odevzdat libovolně na několika sběrných místech, a to bez jakékoliv administrativy. Tu následně vyřídí sběrná místa. V letošním roce jsou tři pevné termíny (25. ledna, února a března), do kterých je potřebné vzorek na sběrné místo doručit. To pomůže nejen plynulejšímu odbavení vzorků v laboratoři, ale i k urychlení zpětné vazby chovateli o výsledku vyšetření.
Díky finančnímu přispění Magistrátu hl. m. Prahy je vyšetření poskytováno včelařům zcela zdarma. Zároveň je však nutné důsledně dbát na princip dobrovolnosti takového vyšetření. Městská organizace Praha tento postup podporuje, neboť máme za to, že zejména v zájmovém spolku rozhodně není místo pro to, abychom včelaře jakkoliv nutili ke konkrétním chovatelským postupům. V loňském roce se nám sešlo 252 vzorků z 1234 stanovišť. Věříme, že i díky odhalenému ohnisku MVP bude letošní účast o mnoho vyšší.
Praha je specifická tím, že každoročně v ní začínají i končí se včelařením vysoké desítky včelařů. Na jedné straně se tak na území hlavního města objeví mnoho nových včelstev, často nejasného původu, na druhé straně řada včelstev zmizí, aniž by se pátralo po příčinách úhynu. Organizovanost včelařů je přitom v Praze obecně nízká. Mnozí vůbec nemají informace o aktuální nákazové situaci nebo se o ni ani nezajímají, nemluvě o znalostech zásad prevence nebezpečných nákaz. Protože dává smysl otestovat co největší počet stanovišť v Praze, odevzdání vlastního vzorku na vyšetření je jen první dobrý krok. Je však třeba přesvědčit i své sousedy a přátele včelaře, aby se do plošného vyšetření zapojili v co největším počtu. Pomohou tím sami sobě i všem ostatním navzájem.
Nedílnou součástí projektu Hrr na mor vždy byla a je i osvětová kampaň. Kromě článků v odborných a masových médiích a přímé komunikace s pražskými včelaři se připravuje i odborná přednáška pro veřejnost, jejímž protagonistou bude mezinárodně uznávaný odborník na problematiku včelích nemocí a nákaz Doc. MVDr. Juraj Toporčák. Přednášky se
mohou zdarma zúčastnit jak Pražané, tak i mimopražští přátelé včel a konzultovat s ním vše, co je kolem včelích nemocí a nákaz zajímá či trápí. Osvěta je velkým benefitem této akce, neboť se ukazuje, že právě problematika vzdělání je zejména v zájmovém chovu včel někdy podceňována.
Součástí projektu Hrr na mor je také Poradna MVP, která bezplatně slouží po dobu kampaně zájemcům o informace či o pomoc týkající se jak organizace akce, tak i konkrétních otázek či problémů moru včelího plodu. Kontaktovat ji mohou e-mailem na adrese admin@hrrnamor.cz nebo telefonicky na čísle 731 194 038.
Ing. Richard Těhník, jednatel
ČSV, z. s. městská organizace Praha