Ohlédnutí za prvními deseti lety expozice Včelí svět Hulice

1. 3. 2023

První „kulaté“ narozeniny jsou v životě člověka považovány sice za určitý milník, ale stále ještě patřící do dětského věku – tedy do období poznávání, učení a rozvoje. Ale jak je tomu u muzea? U paměťového návštěvnického vzdělávacího centra, které můžeme považovat s trochou nadsázky také za živý organismus.

Dle předpokladu již samo nemá být někým, kdo teprve poznává – tedy žákem, ale očekává se od něho, že již od svého zrodu bude tím, kdo vzdělává – tedy učitelem. Čím na své cestě časem, tedy posledními deseti lety, musel projít Včelí svět, interaktivní včelařská expozice v Hulicích, aby vykročil letos v dubnu do své dvanácté turistické sezony a splnil roli „vyspělého žáka“ – či již „zkušeného učitele“, který má každému návštěvníkovi co nabídnout a přivést ho k poznání o životě včelstev?

U zrodu Včelího světa v roce 2008 byla skupina odvážných zastupitelů, kterým nebyl lhostejný osud pomalu chátrající budovy bývalé obecné školy uprostřed hulické návsi. Stavba, jež dávno přestala sloužit svému vzdělávacímu účelu, čekala, kdo jí vdechne nový život. Duchovním otcem a prvním realizátorem projektu se stal tehdejší místostarosta a nadšený včelař Ing. Oldřich Doležal. Ti, kdo citlivě zhmotnili jeho vize, byli dva architekti z ateliéru K2 Ing. arch. Jiří Poláček a Ing. arch. Václav Škarda a následně i několik desítek šikovných lidí, kteří pak dle stavebních plánů dali budově nejen nový šat, ale i novou duši. Čerstvá včelařská expozice se otevřela veřejnosti 30. června 2012 a vydala se hravým způsobem oslovovat své návštěvníky.

Již od počátku byla expozicí moderní. Směle přenechala historické exponáty „starším“ muzeím a svým prostorem vybaveným moderními technologiemi - dotykovými obrazovkami, audio a video produkcemi, a svou autentičností vtahovala do úžasného světa včel návštěvníky, kteří ji vnímali všemi svými smysly. O bílé, dvoupatrové a včelím voskem provoněné budově však na počátku její existence vědělo jen málo lidí. Největším úkolem prvních let života Včelího světa bylo dostat se do širšího povědomí veřejnosti a v době mimo hlavní sezonu přivést do bývalé školy opět po letech hlasy školní mládeže. Tedy té, kterou již dnes spolehlivě dokáží vždy ohromit unikátní obří plástve v prvním patře muzea, a té, která nespustí oči z prosklených úlů s živými včelami.

Od samého zrodu měl Včelí svět štěstí na své průvodce – koordinátory, kteří ho vedli při jeho prvních krůčcích. Nelitovali svého volného času a nešetřili svou energií. „Srdcaři“ svého povolání, již uváděli ve skutečnost své nápady a nacházeli řešení při zdolávání zdánlivě neřešitelných situací, aby ukázali co nejvíce lidem cestu do interaktivní expozice a plně oživili její prostory. Pozici prvního koordinátora zastával Ing. Michal Beneš a po něm převzala péči o včelařské muzeum Mgr. Jarmila Pavlicová. Oba směřovali všechno své úsilí k rozvoji muzea a krok za krokem se přibližovali ke své vizi. A tak postupně a s minimem nákladů vznikaly doprovodné programy, z nichž některé mají již svou tradici. „Jaro v Hulicích si nedovedeme představit bez malování velikonočních kraslic včelím voskem, muzejní noc zase bez do noci rozzářených pláství a míchaných medových drinků. Na podzim si obvykle hrajeme s rozehřátým voskem nebo zdobíme medové perníčky,“ říká současná koordinátorka muzea Jana Šimková.

Tisíce telefonátů, mailů, stovky tiskových zpráv, facebookových awebových příspěvků, anoncí do novin a rozesílek propagačních materiálů do škol a do turistických agentur. Desítky natočených amatérských videoklipů a článků ve včelařských tiskovinách, jednotky prezentačních akcí a profesionálních záznamů v televizních pořadech vedly k tomu, že rok od roku nacházelo cestu do Včelího světa stále více a více návštěvníků všech věkových skupin a s různým stupněm znalostí života pilných včel. Nepodařilo by se to bez pomoci a spolupráce spřátelených organizací, jakými jsou Český svaz včelařů, ČSOP Vlašim, turistická destinace Kraj blanických rytířů, ale ani bez součinnosti s okolními obcemi a spoustou dobrovolníků. Se zdravým sebevědomím dnes Včelí svět může říci, že v loňském roce prošlo jeho expozicí téměř 18 000 návštěvníků.

Ani Včelímu světu se nevyhýbaly „dětské nemoci“ v podobě nefunkčních a opotřebených exponátů, nedostatku financí na inovace, obnovu a zajištění provozu. Tou nejtěžší však byla neočekávaná pandemie covid-19 na počátku roku 2020, která téměř na další rok paralyzovala jeho chod. V kontrastu s nejistým obdobím se ale v té době muzeu dostalo největšího oficiálního ocenění – stalo se totiž vítězem ceny PATRIA NOSTRA 2020, která mu byla udělena za příkladný investiční a architektonický počin pro rozvoj venkova v letech 1990–2020 ve Středočeském kraji. Hned na jaře roku 2021 pak vynesly hlasy příznivců Včelí svět až na post vítěze ve facebookové soutěži Náš nejlepší evropský projekt. „V roce 2022, při 10. oslavách založení expozice, jsme mohli konečně s radostí konstatovat, že zájem a chuť návštěvníků po tuzemských turistických cílech je zpět, a ještě ve větší míře než dříve,“ dodává Jana Šimková, která převzala koordinátorskou štafetu před pěti lety. Vloni se k ní do tandemu připojila Hana Topinková, a jak obě shodně říkají: „Snažíme se dále rozvíjet nabídku a kvalitu služeb muzea. Těší nás kalendář zaplněný výukovými programy o včelách, které dokážeme realizovat pro všechny typy škol i university 3. věku, nově nabízíme také projektové dny. Abychom uspokojili poptávku skupin, rozšířili jsme vloni otevírací dobu v květnu a červnu i na pondělí, kdy míváme obvykle jako jediný den v týdnu zavřeno. Nejpočetnější skupinu o prázdninách a dnech volna tvoří rodiny s dětmi – nejen pro ně připravujeme a zdokonalujeme zážitkové produkty, tvořivé dílny a doprovodné akce, ze kterých si odnášejí spoustu zážitků, vytváří si pozitivní vztah ke včelám a někteří dokonce tak, že sami začnou včely chovat. Snažíme se, aby medový obchůdek, který je součástí muzea, měl stále kvalitní a bohatou nabídku medů, medovin, medových cukrovinek a kosmetiky ze včelích produktů, odborné i dětské včelařské literatury a upomínkových turistických předmětů.“

A jedním dechem obě dodávají: „Jsme rády, když se k nám návštěvníci opakovaně vracejí a vždy se u nás dozvědí něco nového. Je radost sledovat, jak některé děti s námi rostou. Jestli jste u nás ještě nebyli, tak již neváhejte a přijeďte! Otevíráme 1. dubna a těšíme se na vás. O novinkách, které jsme připravili, vás budeme informovat v dubnovém čísle časopisu Včelařství!“

Více se také dozvíte na webu Včelího světa ZDE

Jana Šimková

koordinátorka Včelí svět Hulice

Foto: Vít Švajcr a Petra Hajská