Myslíme do budoucna: Které trvalky nasázet, aby se včely mohly radovat koncem léta a v podletí?

29. 3. 2023

Jsou menších rozměrů, levnější a hlavně již za poměrně krátkou dobu, jeden až dva roky, můžete vidět jejich přínos pro včely. Většinou se kupují v kontejnerech, a lze je tedy vysazovat po celý rok. Trvalky je nejlepší vysazovat na záhony, vždy ve skupinách více kusů od jednoho druhu. Při plánování hustoty výsadby vycházejte z výšky rostliny a dodržujte i další pravidla.

  • Vysoké trvalky sázejte dozadu u jednostranných záhonů nebo do středu u oboustranných záhonů.
  • Kombinujte trvalky tak, aby vám záhony kvetly po celý rok (i když dnes mluvíme o konci léta a podletí).
  • Kombinujte barvy podle vlastního vkusu.
  • Vybírejte na jeden záhon trvalky se stejnými nároky (světelné a půdní podmínky, nároky na vláhu atd.).

Vybírat můžete z následující nabídky, která obsahuje prověřené nenáročné druhy. Mezi ně patří třapatkovka nachová (Echinecea purpurea), trvalka vhodná na plné slunce, do propustných půd. Dorůstá do výšky okolo 90 cm a vyniká nápadnými květními úbory s nachovými jazykovitými květy obklopujícími vyvýšený střed hnědočervených trubkovitých květů. Včelám nabízí nektar i kvalitní oranžový pyl a mimo včely medonosné na květech najdete motýly, čmeláky, samotářské včely a další užitečný hmyz. Mimo atraktivní vzhled vyniká třapatkovka i svými léčivými účinky. Byly vyšlechtěny i kultivary s jinou barvou květenství – bílé, oranžové, žluté, vínové, zelenorůžové a jiné. Další ze zajímavých trvalek s velmi podobným jménem je třapatka zářivá.

Včelám se určitě zavděčíte i výsadbou některých druhů hvězdnic, např. hvězdnice keříčkovité (Aster dumusus), často nazývané podzimní astry. Nízké trsy jsou od konce července do října pokryty úbory v celé řadě barev se žlutými středy a včely mimo nektaru přinášejí i velké žluté rousky pylu. Opět se jedná o poměrně nenáročné podzimní krásky, kterým vyhovuje osluněné stanoviště a po etablování obstojně snášejí i přechodné sucho. Vysazeny do skupin vytvoří na vašich zahradách působivá barevná zákoutí.

Na podzimní záhony se hodí i zápleváky podzimní (Helenium autumnale). Jejich jméno je zavádějící, protože vám zahradu rozhodně nezaplevelí, ale desítky až stovky zářivě žlutých „sluníček“ přilákají včely a další hmyz. Jedná se o trvalku dorůstající do výšky okolo 150 cm, ale pokud se vám zdá příliš vysoká, můžete zvolit některý z nižších kultivarů a zároveň vybírat podle barvy květů – počínaje sírově žlutou přes oranžovou nebo cihlově červenou až po sytou vínovou. Květy navíc mohou být i žíhané a s různými jinobarevnými znaky. Tyto vytrvalé a nenáročné trvalky sázejte na plné slunce a občas jim v době sucha dopřejte zálivku. Vysoké kultivary budou potřebovat vyvazovat.

Pokud máte sušší stanoviště na plném slunci, vysaďte rozchodníkovce (Hylotelephium).Ve svých dužnatých listech dokážou zadržovat vodu, takže jim ani extrémně suchá stanoviště nebudou dělat problémy. Naopak ve vlhku mohou uhnívat. Jinak jsou na pěstování velmi nenáročné. Na jaře stačí sestřihnout odkvetlé výhony a pak již jen čekat, až se koncem léta objeví stovky hvězdiček v plochých květenstvích. A to je doba pro včely a další hmyz. I zde můžete vybírat z řady kultivarů lišících se barvou květů i listů.

Nenechte vaše zahrady na podzim „smutné“. Můžete je rozzářit pozdně letními a podzimními trvalkami a potěšit tak nejenom vaše včely.

Ing. Miroslava Novotná