13. 1. 2023
Pokud uvažujete, co vysadit, abyste mohli mít stále po ruce voňavé koření do kuchyně, určitě si vyberete v naší nabídce. Co je to vlastně koření ? Podle Wikipedie: „Koření se obvykle používá k vylepšení chuti a vůně pokrmů a vyrábí se ze sušených nebo čerstvých částí rostlin. Tyto rostliny nazýváme kořeninovými a řada z nich má i léčivé účinky“.
Pojďme tedy založit voňavý aužitečný záhon. Koření, které je součástí známého provensálského koření, je tymián obecný. Je hodně výrazný, proto jej používáme po špetkách nebo 3–4 čerstvých větvičkách. Hodí se zejména k luštěninám, rajčatům, masu hovězímu, jehněčímu, králičímu, k rybám i do smetanových omáček, ke zvěřině a často je součástí marinád nebo bylinkových másel. Nízké polokeříky s úzkými lístky pěstujeme na plném slunci v lehčích a propustných půdách. Od května se pokryje drobnými světle růžovými květy, a to je znamení pro včely. Kvetoucí tymiány navštěvují velmi intenzivně jako zdroj nektaru a sbírají i pyl. Podobné nároky na pěstování má další součást provensálského koření a tou je saturejka horská. Její příjemná, mírně štiplavá kořenitá chuť je výtečná do mletých mas, vaječných pokrmů i k dušené zelenině. Pro její chuť ji lze využít i při dietách jako náhradu pepře a soli. Uplatní se při sterilování okurek a zelí a čerstvé lístky provoní nejrůznější saláty. Snadno se množí z řízků nebo dělením trsů. Na stanovišti se i sama vysévá. V drobných bělavých květech je od června do září připraven nektar i bílošedý pyl.
Protože při výsadbě našeho záhonu (ale i všech ostatních) musíme vybírat rostliny, které mají stejné nároky, přidáme další, pocházející jako obě předchozí z oblasti Středomoří. Je to yzop lékařský. Již Matioli uvádí, že je „chuti peprné a trochu hořké a vůně libé“. Můžete ho vyzkoušet do polévek, majonéz, marinád nebo k ochucení karbanátků, paštik a hodí se i ke skopovému, zvěřině nebo rybám. Pro jeho výraznou chuť přidejte jen pár lístků. Protože na rozdíl od svých dvou předchozích „kolegů“ dorůstá výšky okolo 60 cm, vysaďte ho do pozadí (u jednostranných záhonů) nebo do středu záhonu. Od července do konce září ho bude zdobit výrazně modrofialovými květy v dlouhých květenstvích. Údajně prý odpuzuje slimáky! Pro včely jsou květy yzopu typické bohatou nabídkou nektaru i střední nabídkou pylu.
Pomalu se nám začíná rýsovat krásný, voňavý a pro včely přitažlivý záhon. Co ještě přidat? Třeba šalvěj lékařskou. Její šedě sametové listy mají výraznou chuť, a proto je potřeba je používat uvážlivě. Hodí se především k masům (telecí, drůbež, ryby), ale lze ji používat i do nádivek nebo při přípravě bylinkového másla. A co včely ? Ty ocení šalvěj od května do července, kdy v modrofialových květech na ně čeká nektar i bílošedý pyl. V době květu šalvěj dosahuje stejně jako yzop okolo 60 cm. Středomořský nádech doplní i známá levandule úzkolistá. A určitě můžete vyzkoušet velmi populární bazalku (představuje se vám na zadních stranách časopisu). Pokud byste chtěli námi vytvářený záhon obohatit i o žlutou barvu květů, můžete vysadit např. smil italský. Stříbřité listy chutí připomínají kari, proto se hodí hlavně pro přípravu orientálních jídel. Můžete ho přidat salátů, polévek, k rybě, pečenému masu, do marinád avýborně s ním dochutíte rýži. Nezapomínejte na malé dávkování, stačí jen pár lístků, Vyhovuje mu plné slunce, ale na zimu je lepší kryt. Zářivě žluté kvítky navštěvují včely velmi rády a mimo nektaru přináší i oranžový pyl. Pokud chcete docílit větší efekt, je vždy dobré vysazovat jednotlivé druhy do skupin po více kusech. Většina vyjmenovaných druhů má zároveň i léčivé účinky, ale o tom si povíme příště.
Připravila: Ing. Miroslava Novotná