22. 1. 2023
Na jaře můžete nabídku včelám zpestřit, a navíc potěšit všechny, kteří se nemohou jara dočkat a při prvním sluníčku nedočkavě prohlížejí zahrady a zahrádky. Jak?
Vysaďte některé z cibulnatých a hlíznatých trvalek, které od začátku jara přitáhnou pohledy všech kolemjdoucích a včelám nabídnou první možnosti sběru nektaru a tolik potřebného pylu. Typickou vlastností všech jarních cibulovin je, že rychle nastoupí do květu, ale po odkvětu stejně rychle ztrácejí svoji krásu a zatahující listy zrovna žádnou atraktivitou nevynikají. A tady je nutno přemýšlet a kombinovat. Vhodným sousedem budou například keře, které se na jaře stříhají nízko u země, jako je například perovskie nebo ořechokřídlec. Podobně lze využít později rašící trvalky, jako jsou například rozchodníkovce nebo bohyšky a řada dalších. Jarní květiny mají dostatek místa a ve fázi uvadajících listů nastoupí trvalky, které vyplní místo v pozdějším období a potěší vás i včely svými květy v létě nebo na podzim.
Pokud přemýšlíte, kolik vysadit cibulek nebo hlíz, berte v úvahu, že vždycky působí efektněji větší množství od jednoho druhu. Drobné cibuloviny jako sněženky nebo bledule sázíme minimálně cca po 10 kusech, větší minimálně po 5 kusech. A pokud máte dostatek prostoru, myslete i na to, abyste docílili postupného efektu kvetení. Jméno sněženek evokuje sníh, který je často pokryje, ale neublíží jim, podobně jako bledulím nebo zářivě žlutým talovínům. Postupně se přidají se svými hroznovitými květenstvími modřence, něžné modré zvonečky ladoněk nebo hvězdičky ladoniček, puškinie, široká barevná škála krokusů, narcisy, tulipány a další. Musíte ovšem brát v úvahu i podmínky, které jsou na vašem stanovišti. Většina běžně pěstovaných druhů dává přednost sušším, dobře propustným půdám a slunci. Ve vlhčích půdách a v polostínu se bude dařit sněženkám, bledulím, puškiniím nebo například česneku medvědímu (česnek se vám představuje na posledních dvou stránkách tohoto čísla). Pokud máte na uvažované ploše těžké půdy, je vhodné provést místně výměnu půdu a smíchat například kompost s pískem, nebo alespoň pod vysazované cibulky nasypat trochu jemného štěrku a zajistit tak odtok přebytečné vody.
A jak sázet cibulky nebo hlízky hluboko? Platí pravidlo, že hloubka výsadby = trojnásobek výšky cibulky. Pokud budete chtít vysadit jarní krásky, jako jsou například sněženky, krokusy, modřence nebo ladoňky do trávníků, vyryjte drn, odstraňte zeminu do potřebné hloubky, popřípadě proveďte výše uvedené úpravy půdy. Na dno naskládejte cibulky, zasypejte zeminou a nakonec přiložte odrytý drn. Při výsadbě právě do trávníků je ovšem nutné pamatovat na to, že první sekání lze provést, až když listy zatáhnou do cibulí nebo hlíz. Většina druhů se postoupně bude rozrůstat a vysemeňovat a barevná něžná krása časem prozáří vaši zahradu a vlije vám do žil jarní náladu. Můžete i sledovat včely, jak intenzivně vyhledávají tyto posly jara a domů si odnášejí jak nektar, tak pyl. Budou se dělit i třeba s přezimovanými samičkami čmeláků nebo některými druhy samotářských včel. Takže nezapomeňte, že září a říjen jsou měsíce, kdy rozhodujete o jarní kráse zahrad a zahrádek.
Ing. Miroslava Novotná