5. 1. 2023
Jabloň (Malus) určitě zná každý. Zahradníci a sadaři jako zdroj nejčastěji pěstovaného ovoce u nás vyšlechtěných v řadě odrůd. Včelaři jako výborné zdroje nektaru (nektarodárnost okolo 1,2 mg/květ a cukernatost 40 %). Čisté medy lze získat z jabloňových sadů, jinak jsou součástí jarních medů. Jabloně nabízejí i kvalitní pyl.
O pěstování jabloní by bylo možno psát velmi dlouhou dobu – o výběru vhodné odrůdy do daných podmínek, o pěstování odrůd odolných vůči chorobám, o kombinaci odrůd na zajištění opylování atd. My se ale podíváme na skupinu jabloní, které se obecně nazývají okrasné. Botanické jabloně rostou planě ve Střední Asii, Severní Americe i vEvropě. Pro naše podmínky mají význam např. jabloň bobulovitá (Malus baccata), j. mnohokvětá (M. floribunda), j. obecná (M. pumila), j. purpurová (M. purpurea), j. třešňolistá (M. prunifolia) aj. Vzhledem ke kříženi původních druhů z dalšími mnohonásobnými hybridy vznikl velký počet kultivarů, u nichž se velmi často nedá určit druhové jméno, a proto se uvádí často pouze jméno kultivaru. Tak jako je složité a zdlouhavé vyšlechtění těch nejlepších velkoplodých kultivarů jabloní, tak je i složitá cesta při hybridizaci a dalším výběru nejlepších jabloní vypěstovaných pro okrasné účely. Dnes tedy můžeme vybírat podle nejrůznějších hledisek – podle tvaru koruny, barvy květů nebo podle velikosti a barvy plodů. Ty jsou sice jedlé, ale pro svoji velikost a většinou chuť „nic moc“ se nevyužívají jako ovoce. Okrasné jabloně vám tento nedostatek vynahradí zcela určitě celoroční krásou. Vdobě od poloviny dubna do konce května jsou květy doslova obsypány amění se tak v nádherné a nepřehlédnutelné ozdoby všech zahrad. Vykvétají od bílé přes všechny odstíny růžové, červené, fialové až po skoro vínovou barvu. Stejně tak listy mohou být jen klasicky zelené, ale také červené až vínové, někdy s nádechem do bronzova, a i na podzim se barví do bohaté škály barev, a tak umocňují kombinace listů a plodů. Ty mohou být velmi drobné od 10–15 mm až po velké okolo 3cm a můžeme nacházet jablíčka zelená nebo žlutozelená s červeným líčkem, červená od světlé až to velmi tmavou, oranžově žlutá atd.
Nějak jsme ovšem mezi chválou okrasné hodnoty těchto druhů pozapomněli na včely. A to určitě není dobře, protože právě okrasné jabloně jsou pro ně vynikající zdroje nektaru, kterého je sice v jednotlivých květech méně, ale zase je nutné brát v úvahu, že některé druhy mohou mít květů až 10krát více, než jabloně pěstované jako ovocné. A navíc předčí kulturní odrůdy v produkci výživného pylu až dvakrát. Pro včely ovšem vybírejte pouze ty druhy a kultivary, které mají květy prázdné, složené z pěti lístků. Okrasné jabloně vám mohou zároveň vyřešit i otázku opylování. Jabloně jsou totiž cizosprašné a pro úspěšné opylování potřebují vhodného opylovače (jinou odrůdu). Pokud nechcete hledat, která odrůda je vhodná právě pro tu vaši, kterou si plánujete vysadit, můžete se inspirovat sadaři, kteří tento problém vyřešili výsadbou okrasných jabloní jako universálních opylovačů mezi ovocné kultivary. Drobnými plody potěšíte i ptactvo, kterýmu budou sloužit jako zdroje potravy i přes zimu. Pokud tedy chcete mít na svých zahradách a zahrádkách dřevinu, která bude krásná po celý rok, bude opylovačem pro všechny ovocné kultivary, a navíc poskytne skvělou pastvu pro vaše včely, vyberte si některou z okrasných jabloní.
Pokud se chcete těšit z jejich výjimečné krásy, vysaďte je na světlá slunná místa do propustné, dostatečně hluboké, živné a přiměřeně vlhké půdy, i když přísušky po kratší dobu snáší dobře, hlavně ty, které jsou štěpované na hluboko kořenících semenáčích. Můžete se rozhodnout pro nižší tvary nebo vysokokmeny, se kterými se můžete setkat i v městských parcích nebo uličních stromořadích. Stromky vysazujeme na podzim, při výsadbě na jaře zároveň provedeme hluboké zakráceni všech výhonů v koruně na tři až pět pupenů. Řez koruny děláme vždy v předjaří ještě po dobu dalších dvou roků. V pozdějších letech se zaměříme podle potřeby pouze na průklest příliš hustých korun nebo vyřezání poškozených větví. Pozor jabloně často trpí okusem! Ať se rozhodnete pro jakýkoliv druh nebo kultivar, přejeme vám hodně úspěchů při pěstování této úžasné skupiny krásných a navíc velmi užitečných dřevin.
Ing. Miroslava Novotná