Jak správně pečovat o oddělky

5. 9. 2023

V celé republice probíhá ve velkém prodej oddělků. Prodávají se nejčastěji v létě jako oddělky běžného roku, ale v inzertní příloze časopisu Včelařství najdete spoustu inzerátů na prodej vyzimovaných oddělků v období duben–květen. Zejména pokud udeří varroázní rok a zimní ztráty přeskočí přes desítky procent, mnoho včelařů se snaží získat cokoliv, co připomíná alespoň trochu včelu, často bez ohledu na vzdálenost nebo plemenný původ. Řada producentů oddělků proto přechází od nejistého medného výnosu k jistějšímu trhu s oddělky.

Při obstarávání oddělků je dobré preferovat osvědčené a vyzkoušené dodavatele, ať už z řad šlechtitelských chovů matek, nebo komerčních producentů oddělků. Při objednávce se snažte poptávat oddělek vždy na rámkové míře, na které včelaříte, abyste se vyhnuli následnému převádění mladého včelstva na jinou rámkovou míru. Rovněž se předem domluvte, zda půjde o převoz včelstev do jiného kraje, aby prodávající počítal s nutností vystavení veterinárního atestu na přemístění oddělku. V každém případě musí mít producent podle platné legislativy pro rok 2022 při přesunu nad 3 km negativní vyšetření na původce moru včelího plodu, jinak oddělky v žádném případě nekupujte. Domluvte si předběžný termín dodání a sílu oddělku – čím dřívější termín, tím menší počet obsazených rámků. Někteří chovatelé nabízejí oddělky zabalené do jednorázových přepravních krabic (dělají se na délku horní loučky rámku v rozměrech 37-39-44,8 cm) nebo do úlů. Vždy respektujte hygienické požadavky prodávajícího (např. na nové nebo dezinfikované úly). Obvykle se oddělky expedují buď brzo ráno, nebo naopak v podvečer, aby se předešlo ztrátám létavek.

Rozmnožování a prevence

Rozmnožování včelstev formou oddělků je velmi jednoduché, mnohokrát popisované a má velký rozmnožovací potenciál. Řadu osvědčených postupů najdete v pravidelné rubrice Kalendárium. Základem je mít k dispozici silná rozplodovaná včelstva, dobrý plemenný materiál ve formě oplozených matek nebo matečníků a základní jednoduché vybavení ve formě plemenáčů nebo rezervních nástavků. Pokud budeme tvorbu oddělků používat jen jako preventivní nástroj na tlumení rojové nálady, vytvoříme po jednom oddělku ze silnější poloviny stavu naší včelnice. Pokud se zaměříme na množství, dokážeme z každého solidního včelstva vytvořit jeden květnový a jeden červnový oddělek. Pozdější termíny tvoření už nedávají žádoucí výsledek. Vždy si spočítejte, kolik generací plodu by dokázala naklást matka v oddělku vytvořeném např. začátkem srpna – toto včelstvo by bylo do zimy velmi slabé. Navíc při vytváření oddělků v období slídivosti bývají oddělky prvními vyloupenými včelstvy na včelnici.

Péče o oddělek

Ať už jsme tedy oddělek zakoupili, nebo si sami vytvořili, nesmíme podcenit oblast následné péče o oddělek. Zejména se jedná o podněcování, rozšiřování a léčení.

Pokud jsme oddělek přivezli v jednorázové krabici nebo ho vytvořili např. do styrodurového plemenáče, potřebujeme ho přeložit do běžného úlu. Při použití staršího vybavení nikdy nepoužíváme úly, u kterých neznáme jejich původ a zdravotní historii. Obvyklé Proti varroáze můžeme použít Formidol 81g dezinfekční postupy totiž stačí na běžné Včas nerozšířený oddělek si poradí sám ČERVEN 2022• 187 VČELAŘSKÁ PRAXE patogeny, ale jsou málo účinné na spory moru včelího plodu. U nezateplených nástavků je nejúčinnější ponoření do parafínu horkého 180-200 °C na dobu 5-10 min, uzateplených nástavků důkladné oškrábání, dezinfekce plamenem dohněda a následný nástřik přípravkem BEESAFE. U celoplastových nástavků ponoření do naředěného Sava s louhem sodným nebo draselným a následné opláchnutí čistou vodou.

Jakmile matka v oddělku začne klást, oddělek potřebuje pravidelný přísun sladiny, aby pokračoval v růstu. Využíváme buď vnější snůšku například z řepky, akátu, hořčice, svazenky, lípy a slunečnice, nebo musíme zásoby podávat postupným krmením. Pro rozvoj je vždy lepší pravidelné podněcování malými dávkami asi 1 litru cukerného roztoku týdně než jedna velká dávka, která by zanesla všechny volné buňky. Hustotu roztoku cukr : voda volíme 1:1 až 3:2. Velmi dobře na podněcování také poslouží medocukrové těsto, zejména pro oddělky v plemenáčích. Na krmení jsou vhodná maloobjemová krmítka, např. sklenice o objemu do 1 litru nebo plastová rámková krmítka.

Pokud nemáme ještě označenou matku, využijeme ke značení období několika týdnů po rozkladení, kdy je ještě početnost osazenstva menší a matka se bude dobře hledat na plodových plástech. Současně označenou matku velmi dobře vidíme při překládání oddělku z nebo do transportního obalu.

Rozšiřování

K rozšiřování používáme mezistěny, panenské nebo již zaplodované souše. Často v tomto období odstraňujeme z plodiště vystavěné, ale nezakladené mezistěny. Starší matky už do nich odmítají po slunovratu klást, ale matky v oddělcích jsou vděčné za každé zvětšení prostoru. Souše nebo mezistěny vkládáme obvykle mezi plod, abychom urychlili nárůst plochy plodu. Při rozšiřování soušemi roste oddělek zpravidla rychleji. Podle data vytvoření a intenzity snůšky nebo krmení oddělek doroste na celý nástavek někdy mezi polovinou června a polovinou července. Zde se musíme rozhodnout, zda přidat další nástavek. U nízkonástavkových systémů je podmínkou úspěšného zazimování dostat oddělek na 2–3 nízké nástavky, aby mohlo včelstvo ukládat zásoby nad plodové těleso. U míry 39x24 cm v naší praxi rozšiřujeme na 2 nástavky ty oddělky, které dorostou na plný nástavek do konce června, ostatní necháváme zimovat na 1 plném nástavku. Podněcujeme postupně asi do 20. srpna, pak zhodnotíme množství zásob a většími dávkami dokrmíme na 12-18 kg podle úlového systému.

Z pohledu varroázy nemusíme čekat jako u kmenových včelstev na dotočení medu, ale můžeme tlumit varroázu už v průběhu července. Tím, že po vytvoření oddělku došlo k přerušení plodování, bývají oddělky obvykle o řád méně napadeny roztoči. Přesto je důležité ochránit vznikající dlouhověkou generaci, a to buď aplikací nosiče s kyselinou mravenčí, gabonových pásků nebo jiného schváleného veterinárního léčivého přípravku.

Rozplodovaný oddělek můžeme použít na výměnu matky pomocí přidání celého oddělku, nebo jej ponechat jako záložní včelstvo na zazimování nebo na rozšíření početního stavu včelstev. Zejména v letech vyšších zimních ztrát pak na jaře oceníme krásné vyzimované oddělky s mladými matkami.

Ing. Oldřich Veverka