Falšované medy a závody v jejich odhalování

23. 4. 2023

Med se pravidelně objevuje v první desítce mezi nejvíce falšovanými potravinami na světě. Většinou se umísťuje někde kolem pátého až sedmého místa hned za top produkty, jako jsou například káva, olivový olej, parmazán nebo mořské plody.

Je to proto, že med je jedním z nejdražších, ale také v kvalitní formě nejzdravějších sladidel a je relativně jednoduše falšovatelný. Nepravý med ovšem ztrácí své nejdůležitější složky a vlastnosti, a přestává tak být tělu prospěšný. Na globálním trhu je však vysoká poptávka po medech levných a ve velkých množstvích.

Jak se vyrábí průmyslový med v Číně, popisuje Walter Haefeker, předseda evropského sdružení profesionálních včelařů, například v článku v Bavorském zemědělském listu Wochenblatt z března tohoto roku, který se nedávno objevil v českých včelařských fórech na sociálních sítích. Walter Haefeker se problematikou falšovaného čínského medu zabývá dlouhodobě a publikoval na toto téma řadu dalších informací. Není divu. Čína je největším importérem medu do Evropy a především do Německa.

A o čem tedy Walter Haefeker píše? Podle statistik porovnávajících počty včelstev a produkci medu jsou čínské včely ty nejvýkonnější na světě, prostě supervčely. Evropa jako druhý největší producent medu na světě produkuje při dvojnásobném počtu včelstev jen asi 70% objemu medu ve srovnání s Čínou. Jedním z vysvětlení je pohled na čínský způsob průmyslového včelaření.

„Med“ je v Číně při průmyslové výrobě vytáčen v ještě nezavíčkovaném stavu s obsahem vody i 30%. V tomto skoro-medu tak chybí řada enzymů a látek, které vznikají v dalších fázích procesu zrání. Takový materiál je proto třeba okamžitě upravovat tak, aby nezačal kvasit. Tento proces začíná v obrovských průmyslových sušičkách, ve kterých je zahuštěn na požadovanou hodnotu. Včely jsou tak „ušetřeny“ práce spojené s vysoušením sladiny a mohou se dále věnovat snůšce. Aby tato snůška byla co nejvyšší a kontinuální, jsou průběžně přikrmovány rýžovým sirupem.

Když byly tyto praktiky odhaleny, čínští producenti museli okamžitě reagovat. Ale jejich reakce je bohužel přesně opačná, než jaká by byla v zájmu konzumentů. Místo přechodu na skutečnou včelařskou produkci medu investují do lobbování a snaží se tyto produkční postupy legalizovat.

Ale chyba není jen na čínské straně. Na globálním trhu je totiž požadován levný med s potvrzením o původu a zárukou, že tyto metody pančování medu nebudou laboratorně odhalitelné. Takže výrobci investují do metod, které ztěžují jejich identifikaci. Použití tohoto postupu lze odhalit jen při podrobných laboratorních postupech. Takže odhalování takto falšovaného medu se stalo soutěží mezi technology a technologiemi falšování medu a evropskými laboranty a laboratorními metodami.

Pikantní na tom je skutečnost, že stoupá vývoz Evropského medu do Číny. Bohatnoucí vyšší vrstvy čínské společnosti totiž dnes s oblibou nakupují pravý, kvalitní med z Evropy, protože vlastní produkci přestávají věřit.

Takže až příště budete kupovat v obchodě med s původem v EU a mimo EU, pomyslete na to, na čem si budete pochutnávat.

Ing. Luděk Kühr

Ilustrační foto: WikiMedia

 

Zdroje: Imkern auf Chinesisch, Walter Haefeker, Europäischer Berufsimkerverband, 18.02.2020

Annual production volume of honey in China from 2009 to 2019

EU – Market presentation, spring 2020

https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/honey-gate-how-europe-is-being-flooded-with-fake-honey/

https://globalnews.ca/news/4014182/food-fraud- -avoiding-fake-product/