28. 5. 2021
Dne 30.4.2021 byla zveřejněna Výroční zpráva SZPI a 25.5.2021 Výroční zpráva Státní veterinární správy, obě zprávy za rok 2020. Činnost obou správ stejně jako fungování jiných institucí v České republice i ve světě v loňském roce výrazně ovlivnila celosvětová pandemie COVID-19. Nás samozřejmě zajímaly informace SVS o výsledcích monitoringu medu, o stavu nebezpečných nákaz včel, o úhynech včel v důsledku nákaz a v důsledku aplikace přípravků na ochranu rostlin (POR) a výsledky kontrol medu a medoviny v rámci činnosti SZPI.
Státní veterinární správa
Monitoring reziduí a kontaminantů (cizorodých látek)
SVS řešila v roce 2020 celkem 102 případů v rámci monitoringu reziduí a kontaminantů důvodem pro hlášení do systému rychlého varování pro potraviny a krmiva, tj. systému RASFF. Nejvíce notifikací se týkalo nálezů salmonel v drůbežím mase (65 případů), přičemž maso bylo v 95 % původem z Polska nebo v Polsku zpracováno. Zastoupení medu v komoditách v rámci nevyhovujících notifikací RASFF bylo pouze jedním vzorkem. Celkem úřední veterinární lékaři provedli odběr 140 vzorků medu.
Nákazy zvířat a ochrana jejich zdraví
Nejčastějším zdravotním problémem českých včelstev je mor včelího plodu (MVP). V roce 2020 bylo v České republice potvrzeno celkem 108 ohnisek moru včelího plodu. Ve srovnání s předchozím rokem jde o mírný pokles v počtu nově vyhlášených ohnisek za rok. V roce 2020 byl zaznamenán nejvyšší počet ohnisek v krajích Moravskoslezském, Olomouckém a v Kraji Vysočina.
V roce 2020 byl na stanovištích včel v Libereckém kraji a Královéhradeckém kraji prokázán výskyt hniloby včelího plodu. Celkem bylo za rok 2020 vyhlášeno 5 ohnisek hniloby včelího plodu, všechny případy nákazy se vyskytly v okresech Semily a Trutnov.
V roce 2020 bylo hlášeno celkem 82 případů hromadných úhynů včel v 11 krajích a 34 okresech. Ve srovnání s rokem 2019, kdy SVS registrovala celkem 172 hlášení o úhynech včelstev ve 47 okresech ČR, jde o značný pokles počtu těchto případů.
Celkem 66 případů bylo hlášeno jako úhyny nad limit stanovený ve vyhlášce č. 18/2018 Sb., o veterinárních požadavcích na chov včel a včelstev a o opatřeních pro předcházení a zdolávání některých nákaz včel a o změně některých souvisejících vyhlášek (tj. více než 25 % z počtu včelstev evidovaných v ústřední evidenci k 1. září předcházejícího roku na daném stanovišti).
Případů úhynů včel hlášených jako podezření na otravu POR bylo v roce 2020 celkem 16; pouze u jednoho z těchto případů byla potvrzena souvislost mezi úhynem včel a aplikací přípravku na ochranu rostlin. Ve srovnání s minulými roky, kdy bylo v r. 2016: z 22 hlášených otrav 8 prokázaných, v r. 2017: ze 14 hlášených otrav 8 prokázaných, v r. 2018: z 15 hlášených otrav 4 prokázané, jde o příznivý vývoj.
V rámci legislativy bylo hlavním úkolem SVS v roce 2020 zpracování a projednávání novely zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči. Po vypořádání uplatněných připomínek byl návrh dne 9. 11. 2020 Ministerstvem zemědělství odeslán Úřadu vlády a následně projednán v pracovních komisích Legislativní rady vlády. Vláda předložila sněmovně návrh zákona 8. 2. 2021. Dosud se čeká na schválení.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Z pohledu jednotlivých komodit byla nejvyšší procenta nevyhovujících šarží zjištěna u škrobu a škrobových výrobků (85,7 %), čokolády a cukrovinek (69,1 %), dehydratovaných výrobků, tekutých ochucovadel, dresinků, soli a hořčice (59,7 %), přídatných a aromatických látek (52,9 %), nealkoholických nápojů (47,8 %). U medu byly zjištěny nevyhovující šarže ze 17,5%.
Kontroly medu
V roce 2020 bylo v rámci běžných kontrol odebráno 42 šarží medu, u 17 z nich byla jako původ medu uvedena ČR, u 15 šarží šlo o „směs medů ze zemí EU a zemí mimo EU“, u 1 šarže o „směs medů ze zemí EU“, u 2 šarží o „směs medů ze zemí mimo EU“. U ostatních šarží byly uvedeny jiné konkrétní země, než je ČR (Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Nový Zéland). U dvou šarží se jednalo o směs medů, které pocházely z více zemí a všechny země byly uvedeny na etiketě. U 18 odebraných šarží byla jako země výroby uvedena ČR, u 2 šarží nebyla země výroby uvedena, u 22 šarží byl med vyroben mimo území ČR (v Německu, na Slovensku, ve Francii, ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v EU).
Z celkového počtu odebraných šarží jich nevyhovělo 7. Ve 2 případech ještě nebyly v době zpracování zprávy k dispozici výsledky všech rozborů. U nevyhovujících šarží byla ve 2 případech na obale uvedena jako původ medu ČR, ve 3 případech šlo o „směs medů ze zemí EU a ze zemí mimo EU“, v jednom případě se jednalo o „směs medů ze zemí mimo EU“ a v jednom případě o med z Nového Zélandu. Ze 7 nevyhovujících šarží byly 2 šarže vyrobeny v ČR, 3 ve Velké Británii, 1 na Slovensku a 1 ve Francii. U jedné šarže byla zjištěna příliš nízká aktivita enzymu diastáza, u 5 šarží byl zjištěn nadlimitní obsah hydroxymethylfurfuralu (HMF), u jedné šarže medovicového medu nevyhověla vodivost.
Kontrola medoviny
Kontrola obsahu sladidel proběhla v ostatních alkoholických nápojích, ovocných vínech, medovině, cideru a pivu. Cílem ústředně řízené kontroly bylo prověřit přídavek sladidel acesulfam K, aspartam, sacharin do ostatních alkoholických nápojů, ovocných vín, medoviny, cideru, piva a míchaných nápojů z piva. Do těchto výrobků se uvedená sladidla dle nařízení (ES) č.1333/2008, o potravinářských přídatných látkách buď vůbec přidávat nemohou (ovocné víno, medovina, pivo jiné než nealkoholické a tmavé), nebo je použít lze ve stanoveném množství a v tom případě musí být použitá sladidla deklarována na obale (ostatní alkoholické nápoje, cider, nealkoholické pivo, tmavé pivo, nápoje na bázi piva).
Byla provedena kontrola 20 šarží výrobků – 2× ostatní alkoholický nápoj, 4× ovocné víno, 6× medovina, 4× cider, 2× pivo a 2× míchaný nápoj z piva. Všechny kontrolované šarže byly vyhodnoceny jako vyhovující.
Mgr. Jarmila Machová