Včelaři, pozor na zvláštnosti tohoto roku!

3. 7. 2018

* Průběh počasí v letošním roce je tak trochu atypický, pozdní nástup jarních teplot s pozdějším začátkem intenzivnějšího plodování a rychlý přechod do letních teplot v květnu a červnu. V červenci a srpnu je nutné včelstvům věnovat zvláštní pozornost.

* Snůška skončila na většině území o 3 – 4 týdny dříve než jsme zvyklí, příroda je taky o tuto dobu pokročilejší. Mnoho včelařů žije stále v mylném přesvědčení, že je teplo a včely si aspoň pro svou potřebu donesou. Ponechaná minimální zásoba 3-5 kg po posledním medobraní nestačí, tu taky může včelstvo spotřebovat do 14 dní. Pak včelstva trpí nouzí (omezení plodování), v horším případě hladem. Máme občas dotazy na možné nemoci, po dotazování se konstatuje, že včelstvo je úplně bez zásob, je hlad!

* Kdy je vhodné začít s doplňováním zimních zásob? Základní pravidlo platí, ihned po posledním medobraní. Oponenti velice často praví, vždyť to včely ještě před zimou spotřebují! Správně, pokud to včely spotřebují, potřebovaly to k normálnímu vývoji, pokud to nepotřebují, zůstane to do zimních zásob.

* Je vhodné věnovat patřičnou pozornost monitoringu výskytu varroázy, je nutné začít již počátkem července. Včelstva přestávají chovat trubce, roztoči z trubčího plodu se stěhují na dělničí, z kterého se mají líhnout dlouhověké včely.

* Nejprůkaznější metoda je oklep včel pomocí extra jemného práškového cukru. Podrobnou metodiku k provedení a vyhodnocení najdete na stránkách ČSV a VÚVč Dol. Tradiční sledování přirozeného spadu na podložkách může být silně zkresleno přítomnými mravenci. Spadlé roztoče mravenci odnášejí z podložek.

* Při nálezu samiček varroa v množství vyžadující letní ošetření použijeme léčivé přípravky registrované v ČR s dodržením návodu na použití. Uvádíme příklady: Formidol 41 g, Formidol 81 g, Varromed, Gabon PF 90, Gabon Flum 4 mg v klinickém hodnocení, Thymovar, Oxuvar, popřípadě další registrované. * Podmínky pro dodání najdete na www.beedol.cz a stránkách dalších dodavatelů.