V kontrolách SVS si med vedl velmi dobře

19. 8. 2024

Podle tiskové zprávy SVS ČR za první pololetí letošního roku veterinární inspektoři provedli v celé ČR téměř 170 kontrol prodejců na trzích. U osmnácti procent kontrol odhalili prohřešky, to znamená při 30 kontrolách. Při stánkovém prodeji během léta stoupá riziko nedodržení požadované hygieny potravin živočišného původu. Proto se významné množství kontrol odehrává právě v létě. Nejčastějším prohřeškem v dosavadním průběhu roku je porušení takzvaných zásad výrobní a hygienické praxe, kam patří zejména nedodržování teplot nabízených výrobků či jejich nedostatečná ochrana před vnější kontaminací (37). Následuje porušení ve značení potravin (24). Další časté závady představuje porušení předpisů při manipulaci s produkty (14) a také neznámý či nejasný původ zboží (8). Celkový počet pochybení za první pololetí činí 88.
Z uvedeného výčtu kontrol bylo 36 zaměřeno na med. Ve dvou případech byl zjištěn nesoulad. Oba případy nesouladu byly administrativního charakteru. V této souvislosti si připomeňme výsledek každoročního monitoringu medu v r. 2023. Bylo odebráno celkem 229 vzorků od zájmových včelařů, farmářů a velkých zpracovatelů. Žádný nesoulad nebyl zjištěn.
V Informačním bulletinu SVS ČR č. 1/2024 „Kontaminace potravinového řetězce „cizorodými látkami“ situace v roce 2023“ (viz https://www.svscr.cz/kontaminace-potravnich-retezcu-cizorodymi-latkami-situace-v-roce-2023/) hovoří SVS o medu takto: Měřitelné koncentrace chlorovaných pesticidů a PCB, insekticidů, pyrethroidů a veterinárních léčivých přípravků včetně zakázaných léčiv (chloramfenikol, nitrofurany) nebyly prokázány. Dlouhodobě jsou v medu zjišťovány měřitelné koncentrace těžkých kovů – kadmia a olova. Většinou se ale jedná o hladiny do 50 % limitů. Celkově však koncentrace olova a kadmia od roku 1992 v medu klesají (viz graf). Při zhodnocení výsledků v rámci plánu namátkového dozoru můžeme konstatovat, že všechny testované látky nedosahují testovaných koncentrací, výjimkou je záchyt antiparazitika amitraz ve třech vzorcích ze 4, avšak opět pouze na hladinách do 50 % limitu. Grafy obsahu olova a kadmia od roku 1992 dokládají nízké hladiny obou prvků s náznakem klesající koncentrace. V případě olova jsou patrné extrémy v kontaminaci medu olovem způsobené používáním starých zařízení pro vytáčení medu s dříve používaným pájením kovových dílů pájkou s obsahem olova. V roce 2023 nebyl zjištěn žádný takový případ.
Z uvedeného vyplývá, že kvalita medu u nás je na vysoké úrovni. Nezbývá než si přát, aby tomu tak bylo i nadále.


Mgr. Jarmila Machová