Přívaly pylu, které pokryly republiku do žluta včelaře těší

3. 5. 2018

„Alergici mají neštěstí, ale pro včelaře je to velmi žádaná situace,“ říká Miloslav Peroutka.

Česko už několik dní nepřehlédnutelně pokrývají zrníčka pylu, díky teplému a suchému počasí po několika letech pyl silně produkují jehličnany - smrky a borovice.

V suchém počasí to komplikuje život alergikům, avšak pro včelaře je situace velmi příznivá. Včely mají nadbytek potravy a to je předpoklad, že mohou včelstva posilovat.„Alergici mají neštěstí, ale pro včelaře je to velmi žádaná situace,“ řekl seznamu dlouholetý včelař Miloslav Peroutka.„Pyl je včelí chléb, včely ho potřebují ke svému životu. A pomáhá jim vychovávat včelí plod,“ dodává.

Přívaly pylu, které nyní pozorujeme v přírodě, mají podle něho ještě jednu výhodu. Včely mají pestrou nabídku různých druhů pylu, což je důležité, protože v chudších letech, kdy je v přírodě k mání jednodruhový pyl, mohou některá včelstva hynout z pylové podvýživy.

Jediný problém, který nyní včelaři s pylem mají, je to, že včely musí v krátké době donést do úlů zásoby na dobu, kdy příroda nebude tak štědrá.

S tím si však musí podle Miloslava Peroutky poradit včelaři, aby zajistili v úlech dost prostoru pro zásoby i pro rozšiřující se včelstva.

Jak se ojedinělý pylový rok projeví na kvalitě medu, podle včelaře záleží také na tom, jak se bude dále včelařský rok odvíjet.

V každém případě je podle něho předpoklad, že med s více pylovými zrny může být kvalitnější - pyl je totiž zdrojem bílkovin a vitaminů.

Reportáž pořadu Seznam ZPRÁVY naleznete zde