19. 7. 2022
Gregor Johann Mendel, nebo chcete-li Řehoř Jan Mendel, byl moravský přírodovědec německého původu, zakladatel genetiky, objevitel základních zákonů dědičnosti, meteorolog a také včelař. Narodil se 20. července 1822 v Hynčicích ve Slezku. Podrobný článek o jeho životě a práci nám přiblížil Vladimír Ptáček v únorovém čísle Včelařství. V těchto dnech si připomínáme výročí 200 let od narození mimořádné postavy světové vědy a opata starobrněnského augustiniánského kláštera Gregora Johanna Mendela. Na jeho počest na Starém Brně, v klášteře, kde jako řeholník a později jako opat působil, probíhají mezi 17. a 24. červencem oslavy pro širokou veřejnost. V den Mendelova křestu, tedy v pátek 22. července v podání Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru Brno zazní slavná Janáčkova Glagolská mše. Koncert se uskuteční přímo v bazilice kláštera, kde Mendel stejně jako Janáček působili.
Jen malé připomenutí významu Mendela pro včelařství:
Včelařství bylo jeho celoživotní velkou láskou. Chovu včel jej učil již jeho otec včelař a zahradník. V roce 1871 si Mendel nechal dle vlastních návrhů postavit v zahradě opatství včelín. V období nejaktivnější včelařské činnosti zde měl na 50 včelstev. Stavba včelína se zachovala dodnes. Mendel pracoval rovněž na zjednodušení včelího úlu a zlepšení manipulace uvnitř. Zkonstruoval vlastní nástavkový úl s odnímatelným dnem. Stal se uznávaným včelařským odborníkem a chovatelem. Experimentoval se včelami různých plemen. Pokoušel se o kontrolované oplozování včelích matek, ale jeho pokusy úspěšné nebyly. Tehdy se ještě nevědělo, že včelí matka se páří ve značné výšce a s více trubci. Na základě svých poznatků nebyl příznivcem dovozu cizích matek. Podobně jako ve všech ostatních oblastech svých zájmů se snažil nalézat nová řešení, která by posunula včelařský obor kupředu. Mendel patřil po odborné stránce mezi přední včelařské výzkumníky své doby.
Přínosná byla i jeho činnost spolková. F. X. Živanský, velká osobnost včelařství, jej v roce 1868 uvedl do tehdejšího Spolku včelařů moravských, ve kterém pak Mendel aktivně pracoval a také bohatě přispíval na jeho provoz až do r. 1878.
Aktivně včelařil až do roku 1878. Tehdy byl již deset let opatem a neměl na své záliby a výzkum tolik času. Zemřel v r. 1884 a je pochován na Ústředním hřbitově v Brně do hrobky augustiniánů. Uznání se však dočkal až o několik let později, přesněji v roce 1900, kdy byly jeho objevy potvrzeny a G. J. Mendel byl nazván “Otcem genetiky”. Vyvrcholením oslav výročí 200 let od jeho narození je Mezinárodní genetická konference, kterou pořádá Mendelova univerzita v Brně od 20. do 23. 7. 2022. Význam G. J. Mendela výstižně charakterizoval rektor Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš slovy: „Osobnost G. J. Mendela významně přesahuje rámec našeho prostředí a jeho odborné zaměření nelze jednoduše zařadit do nějaké kategorie. Z pohledu dnešní optiky byl představitelem multidisciplinarity se schopností aplikace poznatků a modelování. Pro mne osobně je symbolem pracovitosti a pokory, schopnosti prezentovat a obhajovat své myšlenky a závěry. Ale i schopnosti dívat se na vlastní teorie a výsledky tak trochu ‚z venku‘ s nadhledem“.
Pod těmito slovy se podepisujeme i my včelaři.
Mgr. Jarmila Machová