6. 5. 2019
Včela je tady 50 milionů let a není možné, abychom o ní věděli úplně všechno. To jsou slova včelaře Pavla Hájka, který ve své praxi proměnu hmyzích monarchií sleduje dlouhá léta. Opravdu je město vhodné pro chov medonosných včel? A jaký med bude letos?
„V Praze je vlhkost vyšší, ve městě bývá velké množství vzrostlých stromů,“ vysvětluje Petr Hájek důvody velkého boomu městského včelaření. A co máme dělat, když na ulici uvidíme včelí roj?
Nejlépe zavolat včelaře. Ty najdeme na stránkách ministerstva zemědělství, v případě ohrožení lidí pak zavolat hasiče. „Včely ve chvíli, kdy se rojí, tak nejsou agresivní. Mají jiné starosti a hledají obydlí,“ říká.
'Pro včely je ideální květinová zahrada a nechat trávu trochu narůst'
Zkušený včelař si ale hlavně pochvaluje, že v současné době kvete hloh, javor, kaštan, dokvétají i jabloně, takže včely mají potravy dostatek. A není tomu tak jen v okolí Prahy, takže nedostatek medu v Česku hrozit nemusí.
„Loni bylo sice velké sucho, ale v Praze jsem měl snůšku docela slušnou,“ upozorňuje. K nedostatku medu ale může dojít spíše v zemědělských oblastech – intenzivní zemědělství na venkově totiž přináší hodně pesticidů, se kterými včely bojují a které včelstva decimují.
Med obeceně patří k nejvíce falšovanou potravinou na celém světě. Falšuje se různými cukernými sirupy z rýže nebo cukrové třtiny. „Ve světě je nadbytek cukru a med je pořád drahý,“ uzavírá.
Rozhovor Českého rozhlasu Radiožurnálu naleznete zde