27. 8. 2019
Na Blanensku mají strach z moru včelího plodu. Objevil se po osmi letech
Mor včelího plodu se po více než osmi letech objevil na Blanensku v Jihomoravském kraji. Krajští hygienici vytyčili ochranné pásmo, kde včelaři nesmí včelstva přemisťovat. Včelí mor zaznamenali i v okolí Brna a na některých místech na Břeclavsku. Na Blanensku natáčela redaktorka ČT Aneta Beránková.
Reportáž ČT zde
Na Benešovsku se letos objevila už tři ohniska moru včelího plodu
„Předměty včelařů, které se dají dezinfikovat, se nelikvidují, ale dezinfikují,“ připomněl Zdeněk Císař, ředitel odboru veterinární hygieny a ochranyveřejného zdraví Krajské veterinární stanice.
K oblastem, které jsou morem včelího plodu na Benešovsku nejčastěji zasaženy patří Podblanicko. Letos se nákaza dotkla konkrétně okolí Vlašimi, Louňovic pod Blaníkem a Lokte. „Zjistili jsme tři ohniska a Krajská veterinární správaproto okamžitě přijala opatření,“ potvrdil státní úředník s tím, že průběh choroby se odvíjí i od toho, jak jsou včelstva silná.
Kontrola veterinární správy spočívá ve zjišťování nákazy z takzvané včelí měli. Měl je v podstatě směs odpadu na dně úlu, který vytvářejí včely při budování a ošetřování plástů. Obsahuje zbytky vosku a biologické zbytky z včelstva včetně mrtvých včel. Měl jsou registrovaní včelaři, což je také jedna z nutností chovu, povinni odevzdávat.
„Ale včelaři nám pomáhají i sami. V jednom z uvedených konkrétních letošních případů včelař zjistil, že je včelstvo oslabené a včelí plod se nevyvíjí tak, jak by měl. Zjistili jsme tam klinické příznaky onemocnění a potvrdila ho nakonec i bakteriologie. Proto bylo potřeba chov zlikvidovat,“ řekl Zdeněk Císař a připomněl, že přes tři letošní případy, není situace na Benešovsku z pohledu výskytu moru včelího plodu dramatická a je stabilizovaná.
Zdroj: Benešovský deník