29. 4. 2018
Brusel - Země Evropské unie se dnes dohodly na zákazu užívání tří pesticidů na venkovních zemědělských plochách. Látky ze skupiny takzvaných neonikotinoidů mají podle vědeckých studií škodlivý vliv na včely. Pro zákaz dnes hlasovalo šestnáct členských zemí EU, čtyři včetně Česka byly proti a osm se jich hlasování zdrželo. Česko požadovalo udělení výjimky pro cukrovou řepu, podle ministerstva zemědělství bude totiž bez neonikotinoidů výrazně ohrožena rentabilita jejího pěstování. Zákaz by mohl po formálním schválení Evropskou komisí začít platit ještě na konci letošního roku, informovala agentura AP.
Zákaz používání tří neonikotinoidů - klothianidinu, thiamethoxamu a imidaklopridu - bude platit pro používání na volné zemědělské ploše, nadále se budou moci užívat ve sklenících. Částečně bylo přitom používání těchto látek, které sloužily například k moření osiv kukuřice, slunečnice a řepky, zakázáno již v roce 2013. Na základě dnešní dohody budou tyto pesticidy zakázány úplně.
Neonikotinoidy napadají nervový systém hmyzu, mohou jej ochromit i zabít. Řada studií v uplynulých letech prokázala, že má jejich používání negativní vliv na populaci včel. Před několika dny před riziky, které představuje užívání neonikotinoidů pro včely a čmeláky, varoval znovu i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).
Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u desítek tisíc druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny.
Česká republika spolu s Dánskem, Rumunskem a Maďarskem hlasovala dnes proti zákazu. Podle sdělení ministerstva zemědělství požadovalo Česko udělení výjimky ze zákazu neonikotinoidů pro pěstování cukrové řepy a to proto, že podle něj 'za současně používaná mořidla osiva není dostupná adekvátní náhrada'. Bez pesticidů, jejichž zákaz dnes země EU schválily, je podle ministerstva 'výrazně ohrožena rentabilita pěstování cukrovky, této tradiční plodiny českého zemědělství'.
Reakce na dnešní hlasování jsou smíšené. Organizace na ochranu životního prostředí jeho výsledek přivítaly, výrobci pesticidů varovali před důsledky.
'Zdraví včel pro mě zůstává velmi důležité, protože se týká druhové pestrosti, produkce potravin a životního prostředí,' uvedl v prohlášení eurokomisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis.
'Dnešní rozhodnutí je přelomové a může zastavit vymírání včel v Evropě,' reagoval český europoslanec Pavel Poc, který je místopředsedou výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí.
'Konečně nám naše vlády naslouchají,' řekla zástupkyně organizace Avaaz Antonia Staatsová. Organizace Friends of the Earth označila dnešní rozhodnutí za 'ohromné vítězství'.
Zklamání z výsledku hlasování vyjádřila společnost Bayer, která je kromě společností Takeda Chemical Industries a Syngenta jedním z výrobců zakázaných pesticidů. Dnešek označila za 'smutný den pro zemědělce'. Dosažená dohoda je podle ní pro Evropu špatná, neboť výsledkem bude návrat k některým překonaným pesticidům.
Po dnešním hlasování bude muset zákaz tří neonikotinoidů schválit formálně ještě Evropská komise, po zveřejnění v úředním věstníku pak zákaz vstoupí v platnost za šest měsíců. Podle prohlášení mluvčí komise by se tři neonikotinoidy měly přestat používat na konci letošního roku.
Převzato: ČTK: České noviny