22. 10. 2018
Výstaviště Flora Olomouc hostilo o víkendu tradiční již 21. ročník vynálezců a zlepšovatelů ve včelařství. Pavilon A byl po dva dny plný včelařů z ČR, Slovenska i Polska. Část pavilonu patřila Hanácké včele, prodejní výstavě včelařských pomůcek, potřeb a také včelích produktů. Část patřila prezentaci exponátů, které soutěžily o přední místa soutěže v kategoriích exponátů zlepšovatelů, publikací a dekorací. Nu a poslední část pavilonu byla v prvním patře – sál, kde probíhaly přednášky na téma zdraví včel, včelí produkty, šlechtitelská práce a ošetřování včelstev. Zkrátka na jednom místě mnoho zajímavého a nového pro chovatele včel, ale i pro toho, koho včelařství zajímá. Olomouc se stala po dva dny i místem setkání kolegů včelařů z různých koutů republiky i zahraničí.
Součástí konference bylo samozřejmě i vyhodnocení jak exponátů zlepšovatelů, tak nových publikací, DVD, a nově též dekorací z včelích produktů. Vyhodnocení s patřičným popisem připraví členové racionalizační komise a najdete jej v některém z příštích čísel časopisu Včelařství.
Pro zlatou medaili za „Med jak se patří“ si přijelo i osmdesát chovatelů, kteří svůj med poslali do Výzkumného ústavu včelařského k rozboru a dalšímu hodnocení. Zlatou medaili za „Med z Křemencárny“ jsme si poprvé v historii převzali i my ze sekretariátu svazu. Naše „svazové“ včely umístěné ve dvoře sídla svazu nám přinesly med ohodnocený 100 body.
Za hladký průběh akce patří díky členům racionalizační a osvětové komise pod vedením předsedy Františka Kamlera, pracovníkům sekretariátu svazu, pracovníkům Výstaviště Flora Olomouc a také organizátorovi výstavy Hanácká včela – Okresní organizaci ČSV Olomouc v čele s předsedou Leo Czabem.
Příští konference se bude konat tak jako obvykle za dva roky na Slovensku. Snad do té doby invence našich i slovenských včelařů nezmizí a stále bude dost nápadů, jak zlepšit práci včelařů, ale také život včel.
Mgr. Jarmila Machová